Lizbońska, Warszawa

Rok budowy: I 2023 – IX 2023

Lokalizacja: Warszawa, ul. Lizbońska 1

 W północnej części terenu inwestycji, wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych zaprojektowany został budynek oznaczony symbolem A o wysokości pięciu kondygnacji. Zaprojektowano go na planie prostokąta o wymiarach ~90x12m. Parter tego budynku w całości przeznaczony został na funkcję usługową. Na południe od budynku A zaprojektowano trzy budynki sześciokondygnacyjne oznaczone symbolami B, C, D ustawione prostopadłe do ulicy Lizbońskiej. Budynek B ma wymiary ~14,8×45,0m; budynek C ma wymiary ~15,5×45,0m a budynek D ma wymiary ~14,8×40,7m. Wspólną część podziemną wpisano w plan prostokąta o wymiarach 93,5×82,3m. Ze względu na wymiary części podziemnej podzieloną ją dylatacjami na cztery części. 

W budynku B, C i D zlokalizowano po dwa trzony komunikacyjne – w budynku A jest ich cztery. W każdym trzonie znajduje się klatka schodowa i szyb windowy. Trzony komunikacyjne wraz ze ścianami i tarczami stanowią usztywnienie budynku ze względu na siły wywołane parciem wiatru.

Budynki projektuje się w technologii żelbetowej monolitycznej. Stropy żelbetowe zaprojektowano jako monolityczne krzyżowo-zbrojone, oparte na ścianach i słupach żelbetowych a także miejscami na podciągach i tarczach. 

Budynek posadowiony będzie na płycie fundamentowej o zmiennej grubości dostosowanej do zróżnicowanych obciążeń. Podstawowy poziom posadowienia wynosi -4,50m (79,18m n.p.m.) pod budynkami mieszkalnymi oraz -4,25 (79,43m n.p.m.) pod jednokondygnacyjnym garażem podziemnym.

Ze względu na bliskość poziomu wody gruntowej część podziemna w tym płyta fundamentowa oraz ściany zewnętrzne zostaną wykonane w technologii białej wanny

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.